Rage Against The Machine, legendarna grupa znana ze swoich politycznych tekstów i bezkompromisowego podejścia do sztuki, znalazła się w centrum kontrowersji podczas występu w programie Saturday Night Live w 1996 roku. Kulisy tego zdarzenia, w którym członkowie zespołu zostali zamknięci w garderobie przez Secret Service, zostały ujawnione w nowym dokumencie „Ladies & Gentlemen… 50 Years Of SNL Music”.
Incydent miał miejsce 13 kwietnia 1996 roku, gdy Rage Against The Machine wystąpili w SNL, którego gospodarzem był miliarder i ówczesny kandydat na prezydenta USA, Steve Forbes. Zespół, znany z antyestablishmentowej postawy, już na początku napotkał na opór ze strony produkcji. Próbowali wywiesić odwrócone amerykańskie flagi na swoich wzmacniaczach – symbol protestu – jednak te zostały usunięte przez ekipę programu.
„Zaprosiliście Rage Against The Machine, zespół od ‘fuck you, I won’t do what you tell me’, a potem chcecie ich cenzurować?” – wspomina gitarzysta Tom Morello w dokumencie, cytowany przez NME.
Dodatkowo, z planowanego repertuaru zespołu usunięto drugi utwór, „Bullet In The Head”, co wywołało frustrację muzyków.
Najbardziej dramatyczny moment wieczoru miał jednak miejsce poza sceną. Basista Tim Commerford, rozwścieczony ingerencją w występ zespołu, wziął amerykańską flagę, zwinął ją w kulę, co Morello określił jako „broń”, i wkroczył do garderoby Steve’a Forbesa.
„Steve Forbes nie był w swojej garderobie, ale jego rodzina już tak – ciotki, kuzyni, żony, dzieci. Tim rzucił w nich swoją flagową kulą” – opowiada Morello. Na szczęście prowizoryczna „broń” nie wyrządziła nikomu krzywdy, ale incydent przeraził agentów Secret Service, którzy pilnowali Forbesa.
Według Morello, korytarz szybko zapełnił się agentami Secret Service, którzy zamknęli zespół w ich garderobie, by ochronić Forbesa i jego rodzinę. Po wszystkim Rage Against The Machine zostali eskortowani z budynku Rockefeller Plaza i nie pojawili się w tradycyjnym pożegnaniu na zakończenie programu.
„Poszliśmy na chodnik, ale ja i tak poszedłem na afterparty!” – żartuje Morello.
Incydent w SNL to tylko jeden z wielu przykładów kontrowersyjnych działań zespołu. W swojej historii Rage Against The Machine zamknęli giełdę na Wall Street podczas kręcenia teledysku, a w 1993 roku na festiwalu Lollapalooza protestowali nago przeciwko cenzurze muzyki.
Zespół, który rozpadł się w 2000 roku, kilkukrotnie się reaktywował, ostatnio w 2020 roku. Jednak w styczniu 2024 roku perkusista Brad Wilk ogłosił, że Rage Against The Machine ponownie zawiesza działalność.
Rage Against The Machine pozostają symbolem sprzeciwu wobec systemu, a ich historia – w tym kontrowersje, takie jak te w SNL – pokazuje, że dla zespołu nigdy nie było granic, których nie można przekroczyć w imię walki o swoje wartości.
4 Głosy: 4 Głosy w górę, 0 Głosy w dół (4 Punktów